Quantcast
Channel: a little make up obsessed
Viewing all articles
Browse latest Browse all 781

Celulit i kako ga se riješiti vol. 2

$
0
0
U drugom dijelu trilogije ću se baviti onime što unosimo u sebe jer mislim da je to važniji faktor od kremica koje će biti u trećem postu. Živimo u svijetu gdje se rješava posljedica, a ne uzrok i mislim da je tu greška i da zato mnoge bitke budu izgubljene, pa tako i ova s celulitom.

Kao što sam u prvom postu o celulitu napisala, postoje faktori kod nastanka celulita na koje možemo utjecati. To su prehrana, pušenje, kontracepcija, premalo kretanja i tekućine u organizmu, te stres.

Moram napomenuti da sam ja grozna i ne držim se uvijek svega ovog (jedino kad je voda i čajevi u pitanju) jer previše uživam u svoj hrani. Ali kad vježbam (a to me ulovi svako proljeće i traje do jeseni kad opet postanem ljenčina), pazim što jedem i to se odražava na svemu, pa tako i na celullitu.

Počet ću sa proizvodima (tekućinom i hranom) koje je preporučljivo unositi u organizam, a onda se prebaciti na one koje treba izbjegavati.

Posljedica gore navedenih faktora je povećanje volumena stanica masnog tkiva te nepotpunog izlučivanja toksina koji se zadržavaju u tijelu.

izvor slike


Toksin (grčki:τοξικόν, toxikon - otrov korišten u strijelama) je otrovna supstanca koja nastaje u živim ćelijama organizama i djeluje u veoma malim koncentracijama. Toksini mogu biti male molekule, peptidi, proteini koje prouzrokuju oboljenje pri apsorpciji ili kontaktu sa tkivima.

Iz ove definicije, možemo reći da je celulit svojevrsno oboljenje tkiva iako ga ne zovemo bolešću.

No to nije jedina loša posljedica nakupljanja toksina: ono može uzrokovati probavne probleme, umor, glavobolju i probleme s kožom, a povećava i rizik za nastanak bolesti poput raka, srčanih bolesti i artritisa. Toksine unosimo u tijelo svakodnevno jer se nalaze u pesticidima, voću i povrću, a čak i ako jedemo samo organsku hranu, izloženi smo insekticidima i sredstvima za čišćenje u kući. Nalaze se i u vodi, kozmetici i zagađenom zraku okoliša.

Tekućine

Prvo što možemo učiniti za sprečavanje nastanka odnosno smanjenje celulita je detoksikacija. Ja ću se osvrnuti samo na izbacivanje toksina tekućinama, no jednom će ići post i o hrani dobroj za detoksikaciju.

Čajevi koji su izvrsni za izbacivanje toksina su zeleni čaj, čaj od koprive, čaj od sjemenki lana, čaj od maslačka i čaj od breze. Svi se naravno piju nezaslađeni. Veliki sam ljubitelj čaja, pa mogu o tome napraviti poseban, opširniji post ako vas zanima (napišite mi u komentarima!).

Za topljenje masti je jako dobar i preporučljiv i oolong čaj.


izvor slike


Naravno, ono što svi govore je piti puno vode. Slažem se s time jer osim što uklanja toksine iz organizma (izbacujemo ih znojenjem), voda čuva vitalnost, usporava starenje, smanjuje osjećaj gladi i čini kožu ljepšom i sjajnijom.

Treba izbjegavati zašećerene proizvode, gazirana pića, kupovne sokove i alkohol.

Hrana

Jako je bitno regulirati probavu jer je i ona dobrim dijelom zaslužna za razvoj celulita zato što se štetne tvari predugo zadržavaju u tijelu. Probavu je najlakše regulirati unošenjem namirnica koje su bogate vlaknima, proizvodima od cjelovitih žitarica. lanenim sjemenkama i suhim šljivama.

Važno je unositi što više svježih namirnica kako bi stanice bile opskrbljene hranjivim tvarima. Voće i povrće su čistači organizma, a oni su i najveći izvor vitamina C i E, magnezija, fosfora, željeza i natrija koji prirodnim putem dreniraju organizam.

Ne treba potpuno izbaciti masnoće i ugljikohidrate nego trebamo birati one dobre. Kad bi ih potpuno izbacili, tijelo bi gubilo energiju te bi se dogodilo nešto što ne želimo. Kad bi konačno unijeli neku masnoću u tijelo, ono bi je spremilo u zalihe umjesto da je potroši. A te zalihe su masne naslage.

Osim gore navedenih žitarica, preporuča se i unos bijelog mesa, plave ribe, jaja i mliječnih prerađevina. Povrće je najbolje jesti sirovo ili pripremljeno na pari da se izgubi što manje hranjivih sastojaka, a meso i ribu je preporučljivo pripremati na što manje masti. Osobno preporučam grill tavu kao super oruđe za pripremanje mesa.


izvor slike


Preporučljivi su i ananas, grejp i kivi (puni su enzima, stvaraju kolagen i jačaju vezivno tkivo), artičoke (čiste jetru te razgrađuju masnoće u krvi), jabuke (regulator glukoze i kolesterola), bademi i ostali orašasti plodovi (izvori dobrih masti i vitamina E), banane, jagode i rajčice (bogate su kalijem), mlijeko, jaja i bijelo meso (sadrže vitamin E), plava riba (izvor omega-3 masnih kiselina) te grahorice (izvor bjelančevina i mineralnih tvari).

Hrana koju treba izbjegavati je slana hrana jer sol zadržava vodu u stanicama koje na sebe lijepe masti, zatim pohana i pržena hrana, naresci i konzervirana hrana, svinjetina, topljeni sirevi, bijeli šećer, kruh i proizvodi od bijelog brašna, umaci, vrhnje, majoneza, slatkiši i grickalice.

Naravno, svi imamo svoje "slatke" (ili slane) grijehe, no kao i u svemu u životu, tako je i u prehranu važno naći mjeru.

Celulit nije samo estetski problem i ne treba ga tako gledati nego ga treba prvo rješavati iznutra.

U slijedećem dijelu vam pišem o anticelulitnim kremama i tjelovježbi.

Kako vam se svidio post? Koliko se vi zdravo hranite? Ja moram priznati da često nisam disciplinirana.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 781

Trending Articles